top of page

20 praktycznych wskazówek jak lepiej zorganizować swój ślub i wesele

Zaktualizowano: 5 kwi 2023


 

Super, że tu jesteś! Wygląda na to, że chcesz aby twój ślub i wesele były idealne i niezapomniane. Nic dziwnego, że szukasz informacji od czego zacząć i jak nie stracić głowy podczas organizacji ślubu i wesela. Można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych projektów Twojego życia!


Większość etapów weselnych przygotowań jest jak naczynia połączone - nie zrealizujesz pierwszego bez drugiego i odwrotnie.


Spraw do załatwienia jest naprawdę sporo, jednak dobre przygotowanie i plan pomogą Ci wyjść w pięknym stylu z każdej organizacyjnej opresji. To jak, zaczynamy?


 

W 21 podpunktach zawarłem najważniejsze wskazówki, które mogą Ci pomóc:




Ślubna burza mózgów, czyli czego pragniecie i o czym marzycie


Właśnie od wspólnej rozmowy i wymiany myśli powinniście zacząć planowanie ślubu i wesela. Wśród przyszłych Panien Młodych pokutuje pogląd, że narzeczony i tak umyje ręce, a cała organizacja spadnie na barki narzeczonej. Nie warto jednak wychodzić z takiego założenia, bo może sam narzeczony ma głowę pełną konkretnych pomysłów i chętnie zaangażuje się w cały proces? Niezależnie od tego czy zrobisz wszystko sama czy z jego pomocą warto wymienić myśli, spostrzeżenia, marzenia i wizje.

Na początek zastanówcie się czego oczekujecie od wesela i ślubu:

  • czy planujecie jedynie ślub cywilny, a może kościelny?

  • czy ma to być kameralna uroczystość dla najbliższych czy też tradycyjne polskie wesele na ponad 100, 200, 300 osób?

  • hołdujecie tradycji czy może wolicie nowoczesność?

  • co jest najważniejsze? Wygląd sali weselnej? Jedzenie? A może przede wszystkim dobra i luźna zabawa w sielskiej atmosferze?

Pamiętajcie, by wsłuchiwać się w wasze potrzeby i mieć głowy otwarte na kompromisy. Jak zaczniecie tak skończycie. Chyba żadne z Was nie chce organizować tego wspaniałego wydarzenia z kwaśną miną, prawda? :)


❤️ PRO TIP! Już na początkowym etapie planowania załóż osobną skrzynkę e-mail, którą wykorzystasz do kontaktu z usługodawcami. Ważne wiadomości nie przepadną w gąszczu newsletterów czy rewelacyjnych ofert na wakacje marzeń. Notatnik lub prosty dokument excel również będą bardzo pomocne. Wpiszesz tam adresy, maile i numery telefonów oraz odznaczysz wykonane zadania. Proste i praktyczne!



Wybierzcie datę i godzinę ślubu oraz wesela


To bardzo... trudne! Sam miałbym niemały kłopot z wyborem odpowiedniej daty. Istnieje jednak kilka sposobów jak sobie ten wybór uprościć. Oto one:

  • losowanie! Dobre dla wolnych duchów i spontanicznych par. Jeżeli czujecie, że to o Was mowa to proszę o niezwłoczny kontakt ze mną ws. rezerwacji terminu. Będę Waszym fotografem! :) Taki żarcik. Serio, będę. Wasz wybór, oczywiście NIC nie sugeruję...

  • najbliższa wolna data - dla wyjątkowo spragnionych jak najszybszego TAK!

  • rocznica waszego związku lub zaręczyn - dla sentymentalnych

  • rocznica ślubu rodziców lub dziadków - dla stawiających rodzinne więzi na pierwszym miejscu. To piękny gest!

  • urodziny - sam wybrałbym taką datę, gdybym nie miał urodzin w styczniu... To super opcja na ,,imprezę w imprezie'' :)

  • Święta, Sylwester, Boże Ciało... - opcja nieco ryzykowna, ponieważ wiele osób spędza święta z rodziną. Jeżeli natomiast planujecie bardzo kameralną uroczystość dla najbliższych to na Waszym miejscu rozważyłbym tę propozycję

  • wybrany usługodawca-cudotwórca - jeżeli zakochałaś się w pracach danego fotografa, pięknym pałacu czy w innym podwykonawcy to możesz na niego zaczekać. Jest to wariant dla osób, którym się nie spieszy. Plus jest taki, że oczekując na ślub i wesele (2 a nawet czasami 3 lata) możecie odłożyć sporą sumkę!

  • pogoda lub pora roku - wiadomo, latko najlepsze. Goście na dworze, piękna pogoda, zwiewna suknia i ciepłe zachody słońca. OK. Dla mnie najlepsze, najbardziej je lubię. Wy nie czujcie się ograniczeni, ponieważ może to właśnie jesień ma dla Was szczególne znaczenie?

  • finanse - warto najpierw ustalić budżet i doliczyć około 5-10% na niespodziewane i pozornie niewielkie wydatki. Jeżeli organizujecie uroczystość z własnych kieszeni to może okazać się, że musicie jeszcze trochę odłożyć. Ustalcie miesięczną kwotę do odkładania i w ten sposób oszacujecie, kiedy będziecie gotowi! :)



Zaplanujcie budżet


Tak jak pisałem w podpunkcie wyżej, Wasz budżet powinien być z góry ustalony. Co więcej powinien być dobrze przemyślany. Po drodze natraficie na wiele fajnych ,,smaczków'', które mają potencjalnie uatrakcyjnić uroczystość ale mogą w niezauważalny sposób uszczuplić wasze finansowe zasoby.


Na dobry początek warto zająć się określeniem najważniejszych kosztów. Mam na myśli wynajem sali/jurty/namiotu, fotografa, zespołu/DJ-a, kupna sukni ślubnej, dekoracji, tortu i alkoholi. W dalszej kolejności warto określić nieco mniejsze wydatki na m.in. zaproszenia, makijaż i fryzura oraz obrączki.


Do całości warto doliczyć od 5 do 10% rezerwy, w razie nieprzewidzianych i dodatkowych wydatków. Uwierzcie mi, po drodze na pewno coś ,,wyskoczy'', a lepiej być przygotowanym, niż przeżyć niemiłe zaskoczenie.


❤️ PRO TIP! Dobrym sposobem jest spisanie wydatków w tabeli lub prostym dokumencie excel (np. na Google Drive - jest darmowy). W jednym miejscu skontrolujesz na co pieniądze już zostały wydane, ile Wam zostało oraz co jeszcze trzeba dokupić.



Głos rodziców (kontrowersyjne)


Nawet jeżeli organizujecie ślub i wesele całkowicie we własnym zakresie, warto spotkać się z Waszymi rodzicami i wspólnie omówić Wasze plany. Będzie to miły gest, a może nawet sami rodzice podrzucą Wam fajne pomysły lub sugestie, o których wcześniej nie pomyśleliście.


OK. Wiemy jakie są realia - rodzice z pewnością przedstawią swoją wizję wesela i ślubu. Możecie z niej czerpać garściami lub grzecznie upewnić ich, że doskonale sobie poradzicie. Czasy się przecież zmieniają, stare trendy zastępowane są przez nowe i ostatecznie przecież to Wasza uroczystość.



Ułóż listę gości weselnych


Bez listy gości (przynajmniej wstępnej) nie określisz ilości zaproszeń, wielkości sali, jaka będzie Wam potrzebna oraz tzw. talerzyków (w przeliczeniu na ich ilość określa się cenę za przyjęcie weselne). Bywa tak, że niektórym gościom trzeba zagwarantować transport z kościoła do sali weselnej i/lub zakwaterowanie, zatem weź to pod uwagę.


Pamiętaj: to Wy decydujecie, kogo chcecie, a nie musicie zaprosić na Wasz ślub i wesele. Nie warto ulegać naciskom i namowom, które skutkują orszakiem weselników dłuższym, niż coroczna pielgrzymka wiernych do Częstochowy.




Wybierz miejsce weselnego przyjęcia


To jedna z ważniejszych decyzji, które musisz podjąć i polecam Ci zająć się tą kwestią od razu po ustaleniu listy gości! Obecnie masz przeogromny wybór miejsc, w których możesz zorganizować wesele. Od ,,klasycznych'' sal weselnych, przez zamki, pałace, wielkie sale w hotelach po klimatyczne ogrody, namioty plenerowe, zabytkowe domy, stodoły czy jurty. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Wybierając miejsce, w którym odbędzie się Wasze wesele zwróć uwagę na to jak zorganizowane jest samo miejsce oraz co zawiera oferta. Ważna jest odpowiednia ilość miejsca do zmieszczenia wszystkich gości, wygodny parking, ogólna estetyka i klimat jaki tam panuje. Przeczytaj dokładnie ofertę i sprawdź, co zawiera, a za co trzeba dodatkowo zapłacić. Często oferta nie zawiera ciast, tortu i alkoholu. Bywa i tak, że usługodawca pobiera opłatę za wniesienie własnych trunków (jest to tzw. korkowe). Polecam pytać dosłownie o wszystko! Czy jest klimatyzacja, odpowiednie chłodziarki do przechowania tortu czy alkoholu oraz czy istnieją jakieś ograniczenia.





Zatrzymaj wspomnienia, czyli wybór fotografa

fotograf ślubny sesja plenerowa wrocław
Hej! To ja, twój przyszły ulubiony fotograf ślubny :)

W dniu ślubu i wesela doświadczysz tyle pozytywnych bodźców i emocji, ile gwiazd na niebie. Aż może się zakręcić w głowie! Szczęśliwie są wśród nas ,,zaklinacze emocji'', do których sam dumnie należę. Bardzo bym chciał w tym akapicie opowiedzieć Ci ze szczegółami, dlaczego fotografuję miłość i jak bardzo jestem podjarany każdym reportażem i sesją, ale o tym przeczytasz na mojej stronie. 😊 Skupię się tutaj na opisaniu najważniejszych kwestii związanych z wyborem tego jedynego i najlepszego fotografa na Wasz ślub!


  • Portfolio! Nie liczba polubień, obserwujących czy ogólna sława, a zdjęcia wykonywane przez fotografa świadczą o jego pracy, stylu i podejściu do współpracy z Wami. Niezależnie od tego, czy fotograf został Wam polecony przez znajomych, rodziców czy osoby z grup facebookowych zawsze obejrzyjcie portfolio, które prezentuje na swojej stronie www. Instagram i facebook to jedynie zajawki pełnych możliwości fotografa. Każdy fotograf ślubny ma swój indywidualny styl. Zapoznajcie się z nim i wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada!


  • Komunikacja. Aż mnie korci, żeby odwrócić kolejność i wspomnieć o niej jako pierwszej. Jest szalenie ważna. To właśnie fotografowi opowiadacie o waszych marzeniach dotyczących fotografii, ich klimatu, najważniejszych dla was kadrów... Ostatecznie to właśnie on odpowiada za pamiątkę, która zostanie z Wami na naprawdę długie lata. Dobrze, żeby była to osoba, która czuje to, co Wy, wsłuchuje się w Wasze potrzeby i sprawia, że czujecie się zaopiekowani. Dobry fotograf to nie tylko artysta wykonujący piękne fotografie, ale także osoba, z którą najzwyczajniej w świecie musicie dobrze się dogadywać. :) Dobre fluidy = świetne zdjęcia. Proste, choć nie takie oczywiste!


  • Przetestuj fotografa! Niby jak..? Zróbcie razem sesję narzeczeńską! W ten sposób sprawdzicie w praktyce, jak dogadujecie się z fotografem i jak wygląda styl jego pracy. To świetna okazja, żeby się poznać i dopasować. A nie będzie to spotkanie bezowocne, ponieważ otrzymacie (najprawdopodobniej) piękne i wymarzone zdjęcia jeszcze przed ślubem. Możecie je wykorzystać na przykład tworząc pokaz slajdów, który pokażecie Waszym gościom na weselu! To super (wzruszający) pomysł. :)



Nadaj weselu rytm - wybierz oprawę muzyczną


Skoro już wybrałaś miejsce zabawy weselnej warto zająć się znalezieniem odpowiedniej osoby lub osób, które zadbają o to, by nadać Waszej imprezie odpowiedniego rytmu. W tym przypadku musisz postawić na pierwsze wrażenie, jakie wywiera na tobie DJ lub zespół. Wyobraź sobie tę osobę za konsolą lub na scenie i co wtedy odczuwasz? Jeżeli już podczas pierwszego kontaktu masz do czynienia z osobami roześmianymi, miłymi i towarzyskimi - nie ma co się zastanawiać! Pamiętaj jednak, żeby mimo całego entuzjazmu jaki towarzyszy Ci podczas waszego spotkania sprawdzić jak wygląda zabawa prowadzona przez wybranego DJ-a lub zespół. Odwiedź ich fanpage na facebooku, stronę www lub kanał na YouTube i oceń czy spełniają Twoje wymagania. Jeżeli coś jest nie tak - nie zastanawiaj się i szukaj dalej. Przecież chcesz, by zabawa weselna była najwyższych lotów, prawda? :)



Zainspiruj się!


Coraz popularniejsze staje się wybieranie koloru przewodniego wesela. Taki zabieg zapewnia spójność kolorystyczną dekoracji, nakryć na stołach oraz zaproszeń. Ile wesel tyle jest różnych podejść do tej kwestii. Możecie zainspirować się barwami pory roku, w której odbywać się będzie wesele, klimatem i już obowiązującym stylem wybranej sali weselnej, Waszym gustem czy najmodniejszymi trendami przewidzianymi na dany sezon.



Mniej przyjemne, choć niezbędne - formalności


Sposoby zawarcia związku małżeńskiego są trzy: ślub kościelny, cywilny i konkordatowy, który jest połączeniem dwóch pierwszych.


Jeżeli nie planujesz ślubu kościelnego lub konkordatowego, wówczas możesz przejść tutaj, by przeczytać o ślubie cywilnym.


Na początek wyjaśnię, że ślub kościelny to jedynie ceremonia kościelna i w naszym państwie nie ma mocy prawnej.


Żeby zawrzeć ślub konkordatowy musicie w pierwszej kolejności wybrać się w odwiedziny do kancelarii parafialnej kościoła, w którym chcecie się pobrać. Jeżeli nie jest to macierzysta parafia przyszłej Panny Młodej lub Pana Młodego, wówczas musicie postarać się o zgodę (licencję) proboszcza z rodzinnej parafii. Właściwy okres na te formalności to 3-6 miesięcy przed datą ślubu. Zabierzcie ze sobą dokumenty (jest ich trochę):

- świadectwo bierzmowania (z kancelarii swojej parafii)

- metrykę chrztu (znajdziecie ją w kościele, w którym byliście chrzczeni)

- dowód osobisty

- pozytywne nastawienie :)


Ksiądz spisze protokół przedślubny, a Wy udacie się do swoich parafii ,,dać na zapowiedzi''. Po dwóch tygodniach ogłaszania zapowiedzi dostaniecie potwierdzenie, które należy dostarczyć do parafii, w której się pobieracie.


Kolejny krok to wizyta w USC. Udając się tam zabieracie ze sobą dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia. Urzędnik po krótkiej rozmowie wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Dokument ten jest ważny przez pół roku, więc najlepiej od razu udać się do parafii, w której zamierzacie się pobrać.


To nie koniec! :) Ale spokojnie, jesteśmy blisko.


Przedostatni etap to spisanie aktu ślubu. Wymaga obecności świadków, dlatego często przekłada się go na dzień uroczystości. Oto spis niezbędnych dokumentów:

- dowód osobisty

- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich/spotkań w poradni rodzinnej

- potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi

- dowody osobiste świadków

- zaświadczenie o odbyciu dwóch przedślubnych spowiedzi (podpisanych przez księdza udzielającego rozgrzeszenia)


Uff! Mamy to! :)


Ślub cywilny - ten rodzaj ślubu ma w Polsce skutek prawny (w świetle prawa jesteście związkiem małżeńskim), natomiast nie ma charakteru religijnego.


Przed wizytą w USC musicie skompletować kilka dokumentów:

- dowody osobiste

- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za spisanie aktu małżeństwa

- oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego


...i to tyle!



Kwiaciarnia czy dekorator?


Dobra kwiaciarnia lub dekorator, który przy okazji nie zażąda astronomicznych sum za swoją pracę często mają zapełnione kalendarze na rok do przodu. Warto zatem rozejrzeć się za takim dekoratorem odpowiednio wcześniej. Polecam Ci zrobić to zaraz po wyborze sali weselnej i ustaleniu, w którym kościele lub innym miejscu zamierzacie się pobrać. Dobrze jest przygotować się na spotkanie z dekoratorem - zrób zdjęcia miejsc, które ma przyozdobić, a z pewnością ułatwisz mu pracę i lepiej zrozumie twoje potrzeby. Poinformuj go także o liczbie gości i opisz dokładnie jakie są twoje oczekiwania, np. przygotowując listę lub zdjęcia przykładowych aranżacji. Dzięki temu przygotowaniu uzyskasz szybką wycenę.



Wybierzcie świadków


Z założenia świadek jest wymagany do złożenia podpisu pod aktem ślubu. W praktyce często bywa jednak inaczej... Przypisywana jest mu dłuuuga lista zadań, w skład których wchodzi organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego, wypowiadanie się na temat wyglądu zaproszeń, sali, koloru serwetek, zaproszenia wujka Heńka z żoną... I tak dalej. Dziewczyno i chłopaku! Wrzućcie na luz i wybierzcie takich ludzi, na których możecie polegać nie wymagając. Niech będzie to ktoś bliski, kto wykaże inicjatywę sam z siebie (uwierz mi, że tak będzie), a wszystko pięknie się ułoży. :)



Wybierz i zamów zaproszenia ślubne


Niektóre firmy na realizację zamówienia potrzebują nawet 2 miesięcy, zależnie od ilości zamówień. Tego ile ich jest oczywiście stwierdzić nie możesz, ale możesz zamówić je odpowiednio wcześnie, by nie stresować się szybko upływającym czasem i zacząć zapraszać gości.



Najpiękniejsza suknia ślubna


Nie wiem co słyszałaś od koleżanek ale jeżeli utwierdzały Cię w przekonaniu, że wybór sukni ślubnej może przyprawiać o zawrót głowy to... prawdopodobnie miały rację. Ale nic się nie martw, Tobie przecież pójdzie jak z płatka! :)


Do wyboru najważniejszej sukni w życiu warto podejść na chłodno i uzbroić się w asertywność. I nie mówię tu jedynie o skutecznym (lecz uprzejmym) odmawianiu paniom w salonie sukien ale również mamie, siostrze czy przyjaciółce, która towarzyszy Ci podczas poszukiwań. Oczywiście nie należy popadać w skrajności! Ich porady mogą okazać się cenne, jednakże pamiętaj, że to przede wszystkim Tobie suknia musi się podobać. W pierwszej fazie poszukiwań, czyli inspirowaniu się może pomóc na przykład Pinterest. Znajdziesz tam mnóstwo sukien ślubnych, a przy okazji sprawdzisz jaki styl najbardziej do Ciebie przemawia. Następnie udaj się do salonu, który oferuje właśnie takie suknie i wybierz swoją wymarzoną suknię ślubną.



Makijaż i fryzura - próbuj, testuj, inspiruj się


Podobnie jak z fotografem ślubnym również z fryzjerką i makijażystką warto się wcześniej zapoznać. Nie chodzi mi tu oczywiście o spotkanie przy kawie, chociaż byłoby to przyjemne, ale o próbny makijaż i uczesanie. Znajdź taką osobę, z którą dobrze się dogadasz, a Twoja wizja zostanie dobrze przez nią zrealizowana. Próbny makijaż czy wizyta u fryzjerki to również dobry sposób na weryfikację czy Twój pomysł będzie pasował to twojego wyglądu i czy faktycznie jest tak doskonały jak go sobie wyobrażałaś. :)


Pamiętaj, żeby zaplanować próbny makijaż i fryzurę odpowiednio wcześnie przed ślubem. W razie czego zawsze możesz poszukać innego usługodawcy!



Wybierzcie i zamówcie obrączki


Bez obrączek ciężko dopełnić ślubnej ceremonii. To także symbol Waszego oddania i trwałości związku. Piękna sprawa. :)


Kwestię wyboru obrączek należy porządnie przemyśleć. Będziecie nosili je na palcach przez całe życie. Warto zatem wybrać taki kształt i kolor materiału, które według Was będą ponadczasowe. Zwróćcie również uwagę na rodzaj kruszcu i jego próbę, ponieważ obrączka musi przetrwać próbę czasu.


Możecie do tematu podejść również na przekór utartym schematom! Obecnie oferowane są obrączki z tytanu lub nawet drewna! Absolutnym hitem są warsztaty, podczas których obrączki możecie wykonać samodzielnie, zatem ich los jest w Waszych rękach.



Kurs tańca czy freestyle?


Kiedy życząc Młodej Parze wszystkiego najlepszego zapytacie czy stres już minął często usłyszycie ,,Jeszcze pierwszy taniec i będzie O.K.'' lub coś w tym stylu. Ale właściwie dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta, chociaż nie dotyczy każdej pary nowożeńców. Występ taneczny przed kilkudziesięcioosobową (ależ to długie słowo!) widownią jest po prostu stresujący.


Jeżeli stawiacie na spontan i pierwszy taniec będzie dla Was przede wszystkim dobrą zabawą to TUTAJ możecie się ze mną skontaktować i zapytać o wolny termin. :) Jeżeli natomiast pragniecie mieć wszystko pod kontrolą (co nie szkodzi, żeby się do mnie odezwać) to polecam Wam odbyć kurs u profesjonalisty, który ułoży choreografię i zadba, żeby nikt z Was nie narzekał na podeptane buty.


Wasz wspaniały układ możecie ćwiczyć w wolnej chwili, wieczorami, przy kieliszku wina. Przyjemnie, prawda? :)



Z umowami za pan brat


Czytajcie umowy, kochani! Niezależnie od tego z jakim usługodawcą macie do czynienia koniecznie zapoznajcie się z treścią umowy. To ona określa zarówno jego jak i Wasze zobowiązania. Tam też opisane są warunki wykonania przedmiotu umowy (usługi), terminy płatności, ewentualne kary umowne, oświadczenia i wiele więcej! Umowa nie jest przykrą koniecznością. Chroni obydwie strony przed ewentualnymi nadużyciami i skutkami jej niedotrzymania i jest podstawą do ubiegania się o ewentualne odszkodowania. Tego oczywiście Wam nie życzę, natomiast jak wiemy życie potrafi pisać różne scenariusze.



Tort weselny i alkohole


Obecnie wiele cukierni daje możliwość spróbowania oferowanych przez nie tortów weselnych. Czy to w słoiczkach czy w kawałkach, możesz posmakować i wybrać najlepszy smak. Na lato najlepsze będą lekkie owocowe torty, pozbawione maślano-śmietanowej ciężkiej (i o wątpliwym smaku) masy.


Oprócz standardowej i często kojarzonej z weselami wódki istnieją również inne alkohole. Pamiętaj o winach, które są preferowane przez część gości, zwłaszcza kobiety. Możesz również zaproponować gościom piwo, whisky, gin... i zdać się na ich zdrowy rozsądek i znajomość (lub nie) alkoholowej miksologii. W każdym razie, już na poważnie, dobrze jest dać wybór, aby każdy znalazł coś dla siebie! Dobrze jest dobrać charakter napojów alkoholowych do pory roku; na przykład zimą goście wybiorą raczej grzane wino lub wódkę, niż orzeźwiające drinki z palemką.


Ciekawą i pozytywnie przyjmowaną przez gości weselnych atrakcją jest barman, który przygotowuje drinki z (najczęściej) przygotowanej przezeń karty. Najczęściej są to profesjonaliści pracujący w lokalach, którzy na weselach świadczą takie usługi.



PORADA BONUSOWA - Ślubny rozkład jazdy i koszyczek ratunkowy


Poniżej pobierzesz plik, za który będziesz prawdopodobnie bardzo wdzięczna w dniu ślubu. Ten prosty harmonogram pozwoli Ci zaoszczędzić sobie wielu nerwów. Dzięki niemu będziesz dokładnie wiedziała ile masz czasu na konkretne czynności. Harmonogram warto przekazać fotografowi, DJ'owi lub zespołowi oraz managerowi sali weselnej. Dzięki temu wszyscy będą dobrze poinformowani i unikniecie ewentualnych niedomówień. :)






Koszyczek ratunkowy to paczka/torebka lub koszyczek z najpotrzebniejszymi artykułami pierwszej potrzeby. Można w nim umieścić np. lakier do włosów, plastry lub kosmetyki, które w razie ,,awarii'' pozwolą szybko uporać się z nieoczekiwanym zdarzeniem. :)




 

Cześć! Nazywam się Bartek i jako bfmilosc.com opowiadam zdjęciami Wasze miłosne historie!


Fotografuję dla tych i z tymi, którzy zwariowali s miłości. Moje podejście do fotografowania par mogę śmiało streścić w czterech słowach: naturalnie, że na luzie! :)


Pochodzę z Wrocławia ale fotografuję wszędzie tam, gdzie mnie potrzebujecie!


Bądźmy w KONTAKCIE!


99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page